Życie - jako ciąg różnych zdarzeń nie jest sprawiedliwe. Czyli czasami złe rzeczy dzieją się dobrym ludziom.
Niekiedy doszukiwanie się przyczyn niechcianych przez nas sytuacji nie ma sensu. Prowadzi na manowce - zamiast pozwolić na lepsze zrozumienie mechanizmów świata, tylko utrwali mity i obniży wiarę w siebie.
To nie czarny kot, nie lewa noga przy wstawaniu z łóżka, nie wrodzony pech, nie bycie “przegrywem” jak i nie to, że “tato nie woził mnie na saneczkach” może spowodować, że zostaniesz kiedyś, nagle zwolniony_a z pracy.
Nie dlatego, że coś robisz źle, ale po prostu - niesprawiedliwie.
Możesz wtedy szukać pocieszenia wśród nieznanych ci osób publikując w mediach społecznościowych łzy, furię czy pochodne tych stanów albo użalać się nad sobą w stylu klasycznym, czyli prywatnie. Możesz też - zawczasu - trochę taki stan potestować.
Dlatego w tym tygodniu proponuję ci przeprowadzenie małego eksperymentu na ludziach, znaczy…na sobie.
Zwolnij się - w myślach, żeby przećwiczyć - przeanalizować:
1. Jak jesteś zabezpieczony_a finansowo na przejściowy stan bez dochodów? Nie ma idealnego wskaźnika - zastanów się ile miesięcy da ci komfort psychiczny - i ten plan realizuj.
2. Jak wygląda twoja sieć kontaktów, tzn. ile osób tak od serca pomoże ci w znalezieniu pracy. Dbaj o innych na co dzień, bez oczekiwań - inni zadbają o ciebie w razie potrzeby.
3. Jaki masz potencjał ekspercki w swojej specjalizacji? To nie pieniądze dają wolność, tylko wiedza. Inwestuj w nią, byś stał_a się prawdziwą okazją do wzięcia.
4. Jak wygląda twoja marka osobista? Czy w nią inwestujesz - wystarczy czas, nie pieniądze. Obecnie wizerunek jest łatwiej zbudować niż kiedykolwiek, bo mamy świat on-line.
Jeżeli test zwolnienia w twojej głowie wypada niezadowalająco w którejkolwiek z dziedzin, zacznij działać uodparniając się na niespodziewane zwolnienia. Przypominam dziedziny:
1. Finanse.
2. Kontakty.
3. Eksperckość.
4. Marka.
Chodzi o to byś mógł_a kiedyś, w razie rzeczywistego zwolnienia, odpowiedzieć - rzeczywiście tak myśląc - tylko i po prostu:
"ok”.
Ależ to jest satysfakcja.
Bartosz Zamirowski
PS
We wrześniowym numerze “Mixtury” tematem budowania marki osobistej (w konkretnym modelu, takim kopiuj - wklej) zajmę się w szczegółach, nie przegap jeżeli cię to interesuje.
A tu wersja do słuchania i oglądania:
oglą