Słowo na poniedziałek nr 11 - Wypalenie zawodowców.

Powrót do listy artykułów

​Jörg Fengler tak definiuje zjawisko wypalenia:
"Stan fizycznego i psychicznego wyczerpania, który powstaje w wyniku działania długotrwałych negatywnych uczuć, rozwijających się w pracy i w obrazie własnym człowieka".

Dotyka nas wszystkich, przychodzi najczęściej falami i pozostaje w jakiejś utajonej formie - zawsze gotowe do ataku. Od lat wspieram zespoły i ludzi, by doświadczyli "miłości od drugiego wejrzenia" w swojej pracy. Oto trzy praktyczne sugestie, prosto z moich notesów:

1. Zarządzanie czasem nie wystarczy.
Znam osoby wprost perfekcyjnie układające swój kalendarz, kiedy zadaję pytanie: "Jak masz dzisiaj zaplanowaną regenerację emocjonalną?" często otrzymuję elokwentną odpowiedź (bo wypada jak coach pyta), ale nie ma na to dowodów w harmonogramie dnia.
Wpisuj zatem do kalendarza (tak jak to robisz z innymi ważnymi tematami): konkretny czas i formę. Ćwiczenia fizyczne nie są wystarczające, choć bardzo wskazane.
Z moich doświadczeń najlepiej pomaga codzienna praktyka uważności (10 minut) i systematyka snu (weekendowe odrabianie długu niewyspania nie wystarczy).

2. Własny system wczesnego ostrzegania.
Na przykład: coraz bardziej cyniczne podejście do klientów, ludzi z którymi pracujesz, do swoich obowiązków powinno uruchamiać alarm. Czas znaleźć czas na przypomnienie sobie:

- Z czego jesteś dumny_a patrząc wstecz na swoją karierę?
- Co czułeś_aś jak zaczynałeś_aś tę pracę?
- Co cenią w tobie inne osoby?
- W czym jesteś dobr_a?

Może miejsce, w którym jesteś obecnie wiele lat temu "brałbyś_brałabyś w ciemno", tylko trochę ci spowszedniało.

3. Sens.
Jeżeli choć jedna osoba doświadcza choć minimalnych pozytywów twojej pracy - to ma ona sens. A jeżeli są to dwie osoby? Hoho! To już pomagasz prawie całemu światu.

Czyli, trzy podstawowe rzeczy:
- Zarządzanie energią, nie tylko czasem.
- Uciekanie od depersonalizacji.
- Przypominanie, ponowne doszukiwanie się sensu.

Mam swój własny termin: wypalenie zawodowców - czyli profesjonalistów_ek, dojrzałych ludzi, świadomych potrzeby nieustannej aktualizacji.
Wypalenie zawodowe jest dla amatorów.

Bartosz Zamirowski

PS
Twoja firma, twój zespół lub ty potrzebujecie wsparcia? Wypełnij formularz: Coaching.


A tu wersja do słuchania i oglądania:

Data publikacji: 10/14/2024

Mixtura to nasz magazyn

Inspiracje i know-how: gratis

Nie spamujemy, nie nudzimy i nie męczymy. Twój adres email będzie lepiej strzeżony niż numer PIN karty naszego konta firmowego (1234).