Jak mówią, żeby wolniej: jeść, chodzić, kontemplować, doświadczać - żyć, to czujesz, że to może mieć sens. Prawda?
I jednocześnie wiesz, że takie działanie może być irytujące, sprzeczne z tobą. Nie po to umiesz coś robić szybko, żeby się zacząć guzdrać i jeszcze wmawiać sobie, że to fajne.
Sprint w głowie, który nam pomaga ogarniać świat może być jednak zabójcą, gorszym nawet od cukru, nikotyny czy innych używek.
Bo stale kompresuje czas i zamienia życie w jednolitą melasę - zmiksowane wspomnienia, rozdrobnione uczucia.
I z każdą rocznicą urodzin przeżyte lata wydają się wręcz nie istnieć, a pozostałe przed tobą nieznośnie niepewne.
Największe nieporozumienie z koncepcją slow life, dotyczy trudności w jego wdrożeniu oraz niezgodności z temperamentem wielu z nas.
Jest mniej frustrujące rozwiązanie: sprowadza się do wręcz sekundowych chwil koncentracji. Sukces gwarantowany, spróbuj:
- Nie zwalniać tempa jak gdzieś idziesz: poczuj tylko 5-6 kroków (jak but najpierw uderza w podłoże piętą, a potem śródstopie pozwala wybić się do następnego kroku przez palce),
- Myj szybko naczynia: i przez kilka sekund posłuchaj szumu wody, poczuj wilgoć na dłoniach i zapach płynu do mycia naczyń,
- Pisz szybko na komputerze: i (ja robię to teraz) posłuchaj tego sprężystego mlaskania klawiszy: klik-klik-klik i magii wyświetlania się znaków na ekranie,
- Jedz w normalnym tempie: i tylko przez moment poczuj w ustach te dwa-trzy wyraźne smaki,
- Nie medytuj jak cię to drażni: i tylko wykorzystaj kilka miejsc gdzie ruszasz się mniej (winda, samochód, kanapa) na 4-5 głębokich oddechów.
Najlepiej jak spróbujesz świadomie, zarejestrować to co się dzieje wokół ciebie i w tobie, kiedy przechodzisz z jednej czynności do drugiej:
- Wstajesz od komputera,
- Zamykasz książkę,
- Wychodzisz z domu,
- Kończysz pracę,
- Kładziesz się spać,
- Zaczynasz odkurzać,
- Kończysz rozmowę telefoniczną,
- Lajkujesz post,
- Wysiadasz z samochodu,
- …
Tylko przez kilka sekund.
Zobaczysz jak ty nie zwalniasz, tylko czas zwalnia.
Bartosz Zamirowski
A tutaj wersja do ogladania i słuchania: