Słowo na poniedziałek nr 27 - Najlepiej udokumentowany geniusz ludzkości.

Powrót do listy artykułów

O jedenastoletniego Nerona rodzice (Agrypina Młodsza i Gnejusz Domicjusz) chcieli zadbać pierwszorzędnie. Wybór coacha okazał się prosty, a Lucius Annaeus Seneca chyba musiał się zgodzić. I stał się prawdopodobnie najlepiej udokumentowanym geniuszem ludzkości - bo stale cytowanym. Oto jego mniej znane zapiski:

"Dobre życie znajdziesz wszędzie".

"Nigdy nie będę wstydził się powtarzać dobrych słów kiepskiego autora".

"Sukces przychodzi także do poślednich i nieutalentowanych".

"Wielu starców za jedyny dowód na przeżycie długiego życia ma swój wiek".

"Czas wolny bez nauki to śmierć - grób żywego człowieka".


Seneka urodził się 2029 lat temu - wspominali go w swoich dziełach: Demostenes, Aligheri, Szekspir, Sienkiewicz, Słowacki, Staszic, Skarga, Puszkin, Dumas, Diderot, Molière, Schopenhauer, Nietzsche, Voltaire, Pascal, Spinoza...
Nie sądzę, że ulegli jakiejś modzie, bo rzadko która może trwać 20 stuleci.

Historia z Neronem nie skończyła się dobrze. Dopóki Lucius Annaeus był w pobliżu udawało się okiełznać zaburzenia dwubiegunowe władcy Imperium Rzymskiego.
W roku 65 n.e. oficer Pretorianów - Sylwanus przybył do domu stoickiego filozofa z cesarskim wyrokiem śmierci. I scenę tę namalowali potem Sánchez, Giordano, czy Rubens (ten obraz można zobaczyć w Antwerpii).

A dzieła Seneki są ciągle dostępne gratis - niezły stosunek ceny do jakości.


Bartosz Zamirowski


PS
"Non est viri timere sudorem" ("Mężczyźnie nie przystoi się lenić") - jak mam wszystkiego dość to sobie przypominam akurat te słowa Lucjusza.

A tu wersja do słuchania i oglądania:


Data publikacji: 2/3/2025

Mixtura to nasz magazyn

Inspiracje i know-how: gratis

Nie spamujemy, nie nudzimy i nie męczymy. Twój adres email będzie lepiej strzeżony niż numer PIN karty naszego konta firmowego (1234).