Słowo na poniedziałek nr 28 - Prawdziwa odwaga.

Powrót do listy artykułów

Freudowskiej teorii libido, jako siły sprawczej w życiu człowieka Alfred powiedział: Nie! (A właściwie: Nein!). Może dlatego, że jako dziecko był słabowity niebywale: krzywica, zapalenia płuc - tak wyglądały pierwsze lata spędzone w Wiedniu. To najpewniej jeden z powodów jego dorobku naukowego: rozumienie mechanizmów kompensacji, teorii kompleksu niższości.

"Dziecko rozpieszczone, wychowane w samolubstwie, rozwinie w sobie w wyższym, aczkolwiek rozmaitym stopniu, cechy egoizmu, zawiści i zazdrości, i żyjąc jak gdyby w kraju nieprzyjacielskim, ujawniać będzie nadwrażliwość, niecierpliwość, brak wytrwałości, skłonność do gwałtownych efektów i pożądliwość."

Był pierwszym psychologiem zajmującym się problemami wychowania dzieci, wg niego:

Pierworodni_e - rozwijają ambicję i odpowiedzialność, ale mogą mieć trudności z adaptacją po narodzinach rodzeństwa.
Środkowe dzieci - uczą się negocjacji: bywając bardziej niezależne.
Najmłodsze dzieci – mogą być rozpieszczone, często są kreatywne i towarzyskie.
Jedynacy_czki – rozwijają samodzielność i wysokie ambicje.

„Człowiek wie o wiele więcej, aniżeli rozumie.”

Kompensacja poczucia niższości przez nadmierną arogancję prowadzi do kompleksu wyższości. Lepiej, jeżeli naturalnie ludzkie poczucie niekompetencji, czy bezwartościowości życia postaramy się uzupełnić w zdrowy sposób - szukając tego co możemy wnieść w życie społeczne naszym indywidualnym stylem życia.

W piątek 7 lutego 2025 roku minęło 155 lat od urodzin Alfreda Adlera, przeżył 67 lat.

Jego dorobek jest bardzo praktycznie stosowalny w XXI wieku.
Jeżeli cię interesuje - polecam ciekawą książkę opartą na teoriach Alfreda: "Odwaga bycia nielubianym" napisaną przez japońskiego filozofa - Kishimi Ichiro.  

Bartosz Zamirowski

A tu wersja do słuchania i oglądania:


Data publikacji: 2/10/2025

Mixtura to nasz magazyn

Inspiracje i know-how: gratis

Nie spamujemy, nie nudzimy i nie męczymy. Twój adres email będzie lepiej strzeżony niż numer PIN karty naszego konta firmowego (1234).